zegar auta

Kierowcy wybierający samochody z silnikiem diesla muszą liczyć się z tym, że długotrwała eksploatacja auta będzie skutkować problemem z zatykającym się filtrem cząstek stałych. Rozwiązaniem problemu jest skuteczna i stosunkowo niedroga regeneracja filtra FAP pozwalająca przywrócić sprawność bliską nowo montowanym filtrom w znacznie niższej cenie. Wykonujemy wodne czyszczenie mokrych filtrów cząstek stałych FAP stosowanych w autach produkowanych przez koncern PSA.

Różnica między FAP a DPF

Zarówno popularny skrót DPF, jak i FAP to akronimy określające ten sam element układu wydechowego samochodów z silnikiem diesla – filtr cząstek stałych. Różnice między DPF-em, a FAP-em sprowadzają się do właściwości konstrukcyjnych i użytkowych. FAP to tzw. mokry filtr cząstek stałych, który do prawidłowego działania wymaga dodatku specjalnej substancji katalizującej dolewanej do oleju napędowego. Mokry filtr cząstek stałych stosowany jest w autach produkowanych przez francuski koncern PSA.

Zapchany filtr cząstek stałych – konsekwencje

Podstawowym zadaniem filtra FAP jest ograniczenie emisji przez układ wydechowy cząstek stałych – drobinek sadzy powstających na skutek spalania oleju napędowego. Niestety, długotrwała eksploatacja filtra grozi jego zatkaniem z uwagi na zalegające w nim cząsteczki sadzy oraz popiołu. Konsekwencje zatkanego filtra cząstek stałych to zmora kierowców jeżdżących popularnymi dieslami. Zatkany filtr to, m.in.:

  • wyświetlanie kontrolek i błędów na desce rozdzielczej,
  • praca silnika w trybie awaryjnym,
  • zwiększone zużycie oleju napędowego,
  • więcej dymu z rury wydechowej,
  • ryzyko trwałego uszkodzenia pozostałych podzespołów układu wydechowego.

Zalety regeneracji FAP

Wymiana filtra cząstek stałych byłaby najprostszym rozwiązaniem, gdyby nie to, że koszty takiej operacji mogą wynieść kilka lub w skrajnych przypadkach, nawet kilkanaście tysięcy złotych. Z tego powodu, wielu kierowców uznaje wymianę FAP za nieopłacalną, wybierając czyszczenie. Tak wykonana regeneracja filtra jest kilka razy tańsza, jednocześnie pozwala zapewnić bardzo skuteczne oczyszczenie filtra z sadzy i popiołu, przywracając mu pełną sprawność.

Najważniejsze zalety regeneracji FAP:

  • Bezpieczna, ekologiczna i skuteczna metoda oczyszczania filtra cząstek stałych.
  • Zapewnienie filtracji zbliżonej do nowego filtra w znacznie niższej cenie.
  • Skuteczna i bardziej wydajna alternatywa dla wypalania filtrów.
  • Niższe zużycie paliwa, lepsza praca silnika.
  • Brak pojawiających się błędów i kontrolek sygnalizacyjnych.

Usunięty filtr cząstek stałych? Auto może nie przejść przeglądu!

Warto w tym miejscu dodać, że oferowane przez wiele firm usuwanie filtra cząstek stałych jest nielegalne i może skutkować nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz niedopuszczeniem pojazdu do ruchu. Brak filtra cząstek stałych stanowi również podstawę do tego, aby samochód nie przeszedł przeglądu technicznego.

Oferta dla Klientów z całej Polski

Oferowana przez nas regeneracja filtrów FAP, poprzez ich wodne czyszczenie, to usługa, którą wykonujemy dla naszych Klientów z całego kraju. Odwiedź naszą stację obsługi swoim autem lub wyślij nam wymontowany filtr cząstek stałych, a my zajmiemy się całą resztą.